1/5
Наступна сторінка

Освітлення: як правильно розрахувати і підібрати?

Освітлення

Освітлення завжди було важливою складовою будь-якого приміщення: це один із головних інструментів дизайнерів, за допомогою якого можна приховати недоліки, зробити акценти на перевагах, візуально зменшити або збільшити простір, додати затишку, чи, навпаки, – створити робочу амосферу. Проте не варто забувати і про іншу важливу складову: світло впливає на здоров’я очей та самопочуття всього організму, від нього залежить продуктивність роботи і якість хорошого відпочинку.

Загальні правила розміщення джерел освітлення

Важливо правильно розташувати джерела світла в кімнатах. Наприклад, вітальня, зазвичай, виконує кілька функцій: вона служить для прийому гостей, сімейного перегляду фільмів, вечірнього відпочинку і т.д. Тому тут потрібно загальне настельне освітлення по всій площі кімнати, а також м’яке точкове освітлення біля дивана чи крісла, що створює кілька незалежних острівців світла. У ванній кімнаті і на кухні обов’язкове як загальне, так і локальне світло: біля дзеркал, над варильною поверхнею і стільницею. Два види освітлення бажані і в дитячій: місцеве потрібне для читання і навчання. При цьому локальний світильник має бути попереду і зліва від дитини. Загальне освітлення в спальні можливе, але не обов’язкове. Досить буде і двох основних центрів освітлення: біля ліжка і шафи. Передбачте також приліжкові світильники – для кожного свій.

Локальне освітлення у потрібних місцях вбиває двох зайців: допомагає економити енергію (адже не завжди потрібно загальне освітлення всієї кімнати) і піклується про ваше здоров’я, в першу чергу про зір.

Освітлення

Фото з салону MixMebli

Види сучасних ламп

Для того, щоб правильно визначити кількість світильників і їхнє розташування у приміщенні, слід ретельно подумати про вибір електричних ламп.

Одна з найважливіших характеристик – колірна температура, яка вимірюється в Кельвінах, вона визначає тон освітлення. Лампа з колірною температурою 6000 К випромінює холодне світло (біле з блакитним відтінком), а лампа з колірною температурою 2 600-2 700 К – тепле світло (біле з жовтим відтінком). Останнє – найбільш близьке до світла ранкового або вечірнього сонця, тому сприяє комфортному відпочинку. Лампи з такою колірною температурою потрібні в спальні і дитячій кімнаті. Лампи з холодним світлом стимулюють активність, тому актуальні для кабінетів і ванних кімнат. В інших приміщеннях слід встановлювати лампи з середнім значенням колірної температури – близько 4000 К.

Сучасний ринок пропонує розмаїття енергозберігаючих ламп, люмінесцентні – одні з найпоширеніших. Раніше їх використання обмежувалося технологічними міркуваннями: лампи були великими і вимагали спеціальних світильників. З появою компактних люмінесцентних ламп зі стандартним цоколем стало можливим їх широке застосування в побуті. З’явилися і дизайнерські можливості: вони бувають різних видів, можуть бути у вигляді труб або декоративних колб, – різних форм. Тобто, якщо зупинити свій вибір на люмінісцентних лампах, то спочатку треба визначитися зі світильником, а вже до нього підбирати лампи бажаної колірності: «теплий комфортний», «теплий білий», «холодний білий», «денне світло».

Освітлення

Фото з салону Діваль

Ще один вид енергозберігаючих ламп – галогенні. По суті, це та ж лампа розжарювання, проте в її колбу введені галогени (йод). Це збільшує термін її служби в порівнянні зі звичайною лампою розжарювання в 1,5-3 рази.

Галогенні лампи мають різну колірну температуру, але особливо затребувані випромінюють тепле, природне світло, яке повністю відповідає світлові, що дають традиційні лампами розжарювання. Саме такі лампи зараз найчастіше використовуються для освітлення вулиць у більшості міст України.

Третій вид – лампи з використанням світлодіодів – LED. Вони розраховані на дуже тривалий термін експлуатації і при тому ж світловому потоці споживають мало енергії. Але світло таких ламп точково направлене, тому їх використовують, в першу чергу, для декоративного або додаткового освітлення, наприклад для акцентованого підсвічування меблів. Хоча слід зазначити, що серед світлодіодних зразків вже з’являються і повноцінні замінники стандартних ламп розжарювання.

Однак виробники пропонують вже готові світильники для таких ламп: спеціальні лінзи дозволяють розсіювати чи концентрувати світло.

Найсучасніше покоління, яке поки не представлено у роздрібному продажі на ринку України, – лампи, виготовлені за технологією «microLED», які споживають на 30% менше енергії у порівнянні із LED-лампами, мають збільшену кількість робочих годин.

Освітлення

Фото з салону Versailles

Розумне керування освітленням

Простий варіант розумного управління, який дозволяє заощаджувати, – світлорегулятори або димери, які допомагають плавно змінювати інтенсивність освітлення. Але зверніть увагу: не всі лампи можуть використовуватися з димерами, для цього потрібно вибирати спеціальні моделі. Є також люмінесцентні моделі із вбудованими регуляторами освітлення або сенсорами, які автоматично включають лампи в сутінках і вимикають їх на світанку.

Освітлення

Фото з салону Діваль

Роль природного освітлення

Говорячи про освітлення в будинку, зазвичай розуміють штучне освітлення за допомогою ламп. Однак живому організму необхідно і достатня кількість природного, сонячного світла, що прямим або відбитим шляхом проникає в наші оселі через вікна.

Максимальне використання в будинку природного освітлення допоможе в енергозбереженні. Поєднання природного і регульованого штучного освітлення може заощадити до 70% електроенергії.

Освітленість приміщення залежить також від кольору відбиваючих поверхонь в інтер’єрі: стін та меблів. Темні тони поглинають значну кількість променів, світлі відбивають до 70-90% світла, а показник нейтральних – десь по-середині. Чим більше відбитого світла, тим краще освітлено приміщення.

В інтер’єрі вкрай важлива інтеграція природного та штучного освітлення, збереження балансу між ними і, звичайно, художній підхід до використання різних джерел світла. У приміщеннях з вікнами на схід прокидатися вранці буде легше. Незважаючи на те, що світло пряме, воно не засліплює, як вдень, а створює гарні світло-тіньові переходи і відблиски на стінах, стелі, меблях. У другій половині дня сонце піде, і освітлення стане розсіяним, м’яким. У кімнаті з вікнами на північ світло завжди розсіяне, але треба ретельно продумати використання штучного освітлення та максимально «полегшити» дизайн вікон, або повністю відмовитися від оформлення шторами. Відомо, що змішування джерел світла різних температур сприймається людиною дискомфортно. Щоб одночасно використовувати штучне і природне освітлення, бажано застосовувати люмінесцентні лампи тепло-білого світла.

Освітлення

Фото з салону Versailles

Технічні характеристики

Загальноприйнятим вважати, що оптимальним вважається рівень освітлення, коли на один метр квадратний приміщення припадає 15-20 Вт потужності ламп розжарювання. Безумовно, це узагальнене значення, особливо, якщо ви використовуєте енергозберігаючі лампи: показники варіюють залежно від показників самих ламп і конкретних потреб.

Для різних кімнат рекомендуються такі показники потужності на 1 квадратний метр:

  • вітальня -лампи розжарювання – 15-35 Вт, галогенні – 10-25 Вт, світлодіодні лампи – 3-7 Вт;
  • спальня – лампи розжарювання – 12-32 Вт, галогенні – 12-27 Вт, світлодіодні лампи – 2-6 Вт;
  • дитяча кімната – лампи розжарювання – 30-90 Вт, галогенні – 20-60 Вт, світлодіодні лампи – 6-18 Вт;
  • передпокій – лампи розжарювання – 12-25 Вт, галогенні – 12-20 Вт, світлодіодні лампи – 1-3 Вт;
  • санвузол – лампи розжарювання – 15-20 Вт, галогенні – 25-30 Вт, світлодіодні лампи – 2-5 Вт.

Освітлення

Фото з салону Roshe

Дизайнерська складова

Правильно підібране освітлення може змінити на краще і планування, і вигляд інтер’єру, і наше самовідчуття. Щоб простір, форми і фактури в приміщенні ожили, слід створити продуману динаміку світлотіньових переходів від яскраво освітлених до затемнених зон. Найкраще рішення – це скомбінувати розташовані на різних рівнях джерела спрямованого, розсіяного і відбитого світла. Для початку, визначтеся, що ви будете в цьому приміщенні робити (читати, грати, готувати, шити) і знайдіть місця для функціональних світильників, що дають яскраве направлене світло в цих зонах: настільні лампи, споти і вбудовані світильники. Розставте акценти за допомогою джерел «малюючого» світла. Вони підкреслять пластику і колір архітектурних і декоративних елементів, картин і стилетворних предметів інтер’єру. Це можуть бути LED-стрічки, точкові світильники, світильники для підсвічування. При використанні яскравих світильників направленого світла краще уникати частих різких переходів між яскравим світлом і тінню, позаяк це втомлює очі, спотворює графічний малюнок інтер’єру. Потім додайте джерело рівного, осяйного фонового світла для всієї кімнати. У нагоді стануть настельні (підвісні або точкові) світильники, настінні і підлогові лампи, світло яких відбивається від стін і стелі.

Подумайте про палітру інтер’єру, колір самого освітлення та їхню взаємодію. Визначтеся із зовнішнім виглядом світильників для кожного приміщення. Вони можуть бути виконані в одному дизайні або формально суперечити один одному, розчинятися в інтер’єрі або домінувати в ньому. Сьогодні немає стильових імперативів. Ви можете стежити за останніми тенденціями інтер’єрної моди, віддавати перевагу старій добрій класиці або функціональному підходові. Важливо пам’ятати одне: світильники – повноправні учасники у створенні атмосфери і характеру вашого інтер’єру.

Освітлення

Фото з салону MixMebli

Освітлення можна порівняти з одягом або макіяжем, які визначають зовнішній вигляд, створюють настрій, приховують недоліки, підкреслюють переваги, і, звичайно, формують загальний образ приміщення.

Неординарне художнє освітлення – це справжнє мистецтво, яке потребує особливого бачення, натхнення, знань. Але володіючи навіть базовими знаннями, ви зможете самотужки втілити вдалі світлові рішення.

Крім того, правильне освітлення – запорука здоров’я та комфорту всіх мешканців оселі. Ось чому так важливо відповідально підійти до цього питання: правильно розрахувати і вдало підібрати освітлення для вашого помешкання.

Категорія:
Створено:
13:35 - 16.10.2018
Поширити: